World of Warcraft Legion Hunter Sınıf Değişiklikleri

’ın bir sonraki eklenti paketin olan Legion’da bütün sınıflarda önemli değişiklikler olacak. Henüz tam olarak kesinleşmemiş ve deneme aşamasında olan değişiklikleri Blizzard bizlerle paylaşmıştı.

Forum üyelerimizden EmrecanOnline isimli üyenin Türkçeye çevirdiği yazıyı aşağıdan okuyabilirsiniz. Kısa zaman içerisinde diğer sınıflarla ilgili değişiklikler de sitemizde yayınlanacaktır.

Hunter sınıfının değişikleri ile ilgili yorumlarınız konu altından veya forum sayfamızdan yapabilirsiniz.

Legion eklenti paketiyle ilgili bilgi için tıklayın.

 

Hunter Beast Master

Beast Master

Oyunda Beast Master’ların konumu diğer hunter specializationlarına fena değil fakat üzerinde birkaç değişiklik yapılmış. Beast Master’ın asıl olayı evcil hayvanları  ve onun kontrolu.  Evcil hayvanları kontrol etmesi gereken durumlarda örneğin dövüş sırasında (spell cd vs.) sürekli Cobra Shot kullanılıyor. Focus yenilenmesine zarar vermeden, bahsedilen şekilde davranılabilmesi için Beast Master’lara, şu an talent olan Dire Beast ana yetenek olarak ekleniyor.

Kabaca kombat için fikir vermesi açısından, ana yeteneklere bakmak gerekirse;

 • – Cobra Shot: 30 Focus gerektiriyor, 40 yd range’i var ve Instant hale getirilmiş. Orta seviyede fiziksel hasar veriyor.
 • – Dire Beast: 40 yard range’i var, Instant kullanılıyor ve 10 saniyelik cooldowna sahip.
  Yetenek her kullanıldığında bir pet summon’lıyor ve bu pet hedefinize 8 saniye boyunca saldırıyor. Her atağında huntera 4 Focus kazandırıyor. Bu şekilde her summon’lanan pet, Bestial Wrath’in cooldown’ını da 15 saniye düşürüyor.
 • – Kill Command: 25 Focus gerektiriyor, 25 yard range’i var(pet ile hedef arası) Instant kullanılıyor ve 6 sn. cooldown’ı var. Petin yüksek hasar vermesini sağlıyor.
 • – Wild Call: Pasif yetenek. Hunterın critical vuruşlarının %30 şansla Dire Beast yeteneğini cooldown’ını resetlemesini sağlıyor.
 • – Mastery: Master of Beasts : Petin yaptığı hasarı %45 artırıyor.

Bu ana yeteneklere ek olarak, Beast Master’a özel talentlardan bir örnek;

Way of the Cobra: Pasif yetenek. Aktif halde bulunan her pet için Cobra Shot’ın verdiği hasarı %5 artırıyor.

 

Survival

Bow’unu satan hunter olmuşlar. Artık yeni bir melee dps var, evet Survival hunter 🙂 Sadece bununla değil, trap kullanabilen tek hunter spec’i haline gelmişler (diğer spec’ler de kendilerine özgü CC yeteneklerine sahip olacaklarmış). Focus yenilenmesi üzerine aktif etkisi bulunan yetenekleri yok, ancak güçlü Snare ve Bleed yetenekleri olacakmış.

Ana yeteneklere bakarsak;

 • – Harpoon: 5-40 yard range’i var, Instant kullanılıyor ve 15 sn. cooldown’a sahip. Ben diyeyim Charge, siz diyin Roll. Kullanıldığında hunter’ı hedefe doğru çekiyor ve hedefi 3 saniye boyunca root’a alıyor 🙂
 • – Raptor Strike: 20 Focus gerektiriyor, Melee range’de olması gerekiyor hedefin, Instant kullanılıyor. Orta seviye fiziksel hasar veriyor.
 • Laceration: 35 Focus gerektiriyor. Hedefin Melee range’de olması gerekiyor. Yetenek Instant kullanılıyor ve 10 saniyelik cooldownı var. Aynı zamanda hedefte 12 saniyelik bir kanama DoT’u bırakıyor. Yapımcılar yüksek hasar vereceği konusunda söz vermişler 🙂– Mongoose Bite: Hedefin Melee range’de olması gerek, Instant kullanılıyor, 3 charge’ı var ve her charge 10 saniyede doluyor. Yüksek hasar verdiği belirtilmiş. 3.5 saniye içerisinde tekrar kullanıldığında hasarı %50 artırıyor. Bu 6 kez stackleniyor 🙂

  – Flanking Strike: 20 Focus gerektiriyor. 25 yard range’i var(hedef-pet arası), Instant ve 6 saniye cooldownı var. Aynı anda hunter ve peti hedefe vuruyor. Eğer hedef huntera vuruyorsa, petin vurduğu hasar ve threat %50 artıyor; eğer hedef başkasına vuruyorsa hunterın vurduğu hasar %50 artıyor.

  – Wing Clip: Hali hazırda bulunan yetenek, 30 Focus gerektiriyor ve Instant. Hedefin hareket hızını 15 sn. boyunca %50 azaltıyor.

  – Mastery: Hunting Companion : Petinizin atakları %20 şansla, Huntera ekstra Mongoose Bite charge’ı kazandırıyor.

Yeteneklere ek olarak, Survival’a özel talentlardan;
Snake Hunter: Instant kullanılıyor ve 1 dk. cooldown’ı var. Instant olarak 3 Mongoose Bite charge’ı veriyor.

Marksmanship

Lone Wolf Draenor’da oldukça popülerdi MM hunterlar arasında. MM huntera da oldukça uygun bir oynayış şekli oluşturmuştu. Bu bağlamda Lone Wolf talent olmaktan çıktı ve MM hunterlara default olarak eklendi. Artık tek tabanca takılacaklar. Focus yenilenmesi açısındansa, artık Arcane Shot Focus kazandıracak. Survival hunter değişiklikleriyle birlikte, daha önce bu spec’te bulunan Black Arrow – Lock and Load gibi yetenekleri de MM hunter Talent ağacına taşıdılar.

Kombat yeteneklerine bakarsak;

 • – Arcane Shot: 40 yard range’i var, Instant kullanılıyor ve 5 Focus kazandırıyor.
 • – Seek Vulnerabilities: Bu pasif yetenek, Arcane Shot veya Multi-shot kullandığınız hedefin şansla 6. saniyeliğine Hunter’s Mark almasına sebep oluyor.
 • – Marked Shot: 30 Focus kullanıyor, 40 yard range’i var ve cast ediliyor. Hunter’s Mark’la işaretlenmiş 3’e kadar hedefe aynı anda yüksek hasar vuruyor ve hareket halinde kullanılabiliyor. Hedefi snare ederek %15 hareket hızını azaltırken, 10 sn. içerisinde kullanılacak olan Aimed Shot’ın vereceği hasarı %25 artırıyor. Bu buff 3 kez stacklenebiliyor.– Aimed Shot: 50 Focus gerektiriyor, 40 yard range’i ve 1.5 saniye cast süresi var. Yüksek fiziksel hasar veriyor.

  Mastery: Sniper Training: Critical Strike ve tüm range atakların hasarını %12.5 artırıyor.

Bunlara ek olarak, yukarıda bahsedilen ve artık MM spesifik talent olan;

Lock and Load: Pasif yetenek. Aimed Shot’a explosive efekt ekliyor ve hedefle birlikte 4 yard içerisinde bulunanlara yüksek Fire hasar vermesini sağlıyor. Aynı zamanda range oto ataklar %5 şansla Lock and Load’ı aktif ediyor, buff alındıktan sonraki 2 Aimed Shot’ın Focus harcamadan ve Instant kullanılmasını sağlıyor.

 

Görünen o ki Legion eklenti paketinin çıkışıyla birlikte Hunter sınıfından da önemli değişiklikler olacak. Siz yenilenen Hunter hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir