World of Warcraft Legion Mage Sınıf Değişiklikleri

World of Warcraft’ın bir sonraki eklenti paketin olan World of Warcraft Legion’da bütün sınıflarda önemli değişiklikler olacak. Henüz tam olarak kesinleşmemiş ve deneme aşamasında olan değişiklikleri Blizzard bizlerle paylaşmıştı.

Forum üyelerimizden EmrecanOnline isimli üyenin Türkçeye çevirdiği yazıyı aşağıdan okuyabilirsiniz. Kısa zaman içerisinde diğer sınıflarla ilgili değişiklikler de sitemizde yayınlanacaktır.

Mage sınıfının değişikleri ile ilgili yorumlarınız konu altından veya forum sayfamızdan yapabilirsiniz.

Legion eklenti paketiyle ilgili bilgi için tıklayın.

 

arcane-mage

Arcane

Arcane mage yetenekleri ve oynanışından memnun olan yapımcılar, üzerinde küçük değişiklikler yapmışlar. Arcane Charge’lar artık buff/debuff şeklinde değil de, mana bar’ın altında ekstra resource pozisyonuna gelmiş. Kullanım şekilleri eskisiyle neredeyse aynı kalacakmış. Asıl önemli değişim Mastery’ye yapılmış. Mastery Arcane Charge’ların kazandırdığı ekstra hasarı ve mana miktarını % bazında artıracakmış. Bu şekilde rotasyon ve oynayış üzerinde daha kontrol sağlanması öngörülmüş.

 • Spellerere bakalım;- Arcane Blast : 40 yard range’i ve 2.25 sn. cast süresi var. %5 mana kullanıyor. Orta seviye hasar veriyor ve Arcane Charge kazandırıyor. Arcane Blast’ın yaptığı hasar sahip olunan her bir Arcane Charge ile %50 artarken, yine her Charge için mana kullanım miktarı %100 artıyor.- Arcane Missiles : 40 yard range’i var ve channel spell. 2 sn. içinde 5 tane misil yolluyor hedefe ve Arcane Charge kazandırıyor. Arcane Missiles hasarı her Arcane Charge ile %50 artıyor. Arcane Missiles kullanılan diğer spell cast’lerinden sonra aktif olma şansına sahip ve 3 charge’la limitlenmiş.

  Arcane Barrage : 40 yard range’i var, 3 sn. cooldown’a sahip. %0.5 mana kullanıyor. Sahip olunan tüm Arcane Charge’larını kullanarak hedefe yüksek hasar veriyor. Arcane Barrage’ın yaptığı hasar her Arcane Charge için %50 artarken, hedefin yakınında bulunan ekstra bir düşmana da normal hasarının %50’si kadar vuruyor.

  Evocation : Channel spell, 1.5 dk cooldown var. Toplam mananın %25’ini instant, kalan %75’ini de 6 sn. içerisinde dolduruyor.

  Mastery: Savant : Mana yenilenme hızını ve maksimum Mana miktarını %20 artırıyor. Arcane Charge’ların etkilediği spellerle yapılan ek hasarı %10 artırıyor.

  Displacement : Instant kullanılıyor, 1.5 dk. cooldown’ı var. Kullandıktan sonraki 4 sn. boyunca Blink cooldown’sız kullanılabiliyor 🙂

  Bunlara ek olarak Arcane Mage’e spesifik talent olarak ;

  – Quickening : Pasif. Arcane Blast ve Arcane Missiles kullanımı 6 sn.’liğine %2 haste hazandırıyor ve bu buff stackleniyor. Bu etki Arcane Barrage kullanıldığında siliniyor.

fire-mage

Fire

 

Fire mage’in de yetenekleri ve spec’in özü açısından iyi göründüğü belirtilmiş, bu sebeple sadece oynanışında ufak değişikliklere gidilmiş. Daha fazla seçenek sunulmuş. Örneğin Inferno Blast, hem Ignite’i yaymak hem de Heating Up’tan Hot Streak proc’latmak için kullanılıyormuş, bu durumdan Ignite olayını çıkarıp, Inferno Blast’ı daha özgürce, sadece Hot Streak proc için kullanılması şekline dönüştürülmüş. Bir diğer değişiklik Combustion üzerinde yapılmış, oldukça kompleks bir skill denilerek ama o kadar intellect’e rağmen hala anlamayan mage’ler olduğunu gördükleri için değiştirmişler 😀 Spell’in ya çok iyi ya çok kötü pozisyonundan çıkarıp, Fire rotasyonuna uygun daha düzenli bir hasar vermesi sağlanmış.

 • Spellere bakalım ;– Fireball : 40 yard range’i ve 2.25 sn. cast süresi var. %4 mana kullanıyor. Standart Fireball.– Hot Streak : Pasif. Peş peşe kullanılan 2 direkt spell’in critic olması durumunda, bir sonraki kullanılan Pyroblast ya da Flamestrike instant oluyor ve normal Ignite hasarını ikiye katlıyor. Yapımcılar, bir steak aktifken yeni bir steak gelmeyebilir demişler.

  – Inferno Blast : 30 yard range, %2 mana, Instant kullanılıyor, 2 charge’ı var ve recharge süresi 12 sn. Standart Inferno Blast, global cooldown dışında olduğu için, diğer speller cast edilirken kullanılabiliyor ve her zaman crit vuruyor.

  – Pyroblast : 40 yard range, %5 mana, 4.5 sn. cast 🙂 Bildiğin Pyro.

  – Combustion : Instant, %10 mana kullanıyor, 2 dakika cooldown’ı var. 10 saniye boyunca Crit şansını %100 artırıyor. Ayrıca Crit stat değerine eşit miktarda Mastery kazandırıyor bu süre boyunca.

  – Mastery: Ignite : Fireball, Inferno Blast, Scorch, Pyroblast ve Flamestrike’ın yaptığı hasarın %30’u 9 sn.’lik DoT olarak hedefte kalıyor. Eğer efekt DoT süresinde tekrarlanırsa, kalan hasar bir sonrakine ekleniyor. Her 2 sn.’de bir Ignite yakındaki bir başka düşmana sıçrayabiliyor.

  Fire Mage spesifik Talent,

  Cinderstorm : %1 mana, 40 yard range’i ve 1.5 sn. cast süresi var. 8 sn. cooldown’a sahip. Firestorm işte, dokunduğunu yakıyor.

frost-mage

Frost

Arcane ve Fire gibi, bundan da memnun oldukları için pek bir değişiklik yapmamayı uygun görmüşler. Frostfire Bolt’un fire’ını çıkarınca ikinci bir frostbolt olacağından dolayı, frostbolt’u silmişler. Onun yerine Frozen Orb’u ana rotasyona eklemişler.
Spellere bakalım;

 • -Frost Bolt : 40 yard range, %4 mana, 2 sn. cast süresi, bildiğin frostbolt.- Frozen Orb : 40 yard range, %10 mana, Instant, 1 dakika cooldown. Hedefe atılıyor her saniye etrafındaki düşmanlara vuruyor. Hedefine ulaştığında Mage’e 1 charge Fingers of Frost kazandırıyor. Frost Orb’un vurduğu hedefler 2 saniye boyunca %30 yavaşlıyor.- Ice Lance : 40 yard range, %1 mana, Instant. Bildiğin Ice Lance bu da.

  – Brain Freeze : Pasif. Forstbolt %10 şansla, Frozen Orb cooldown’ını resetliyor.

  – Fingers of Frost : Pasif. Frostbolt %15, Blizzard ve Frozen Orb %5 şansla Fingers of Frost kazandırıyor. Fingers of Frost etkisi, sonraki Ice Lance’in hedefi Frozen gibi görmesini ve %140 ekstra hasar vermesini sağlıyor.

  – Shatter : Pasif. Frozen hedeflere karşı crit şansını 1.5 ile çarpıp %50 ekliyor.

  – Mastery: Icicles : Frostbolt’un yaptığı hasarın %45’i Icicle olarak 30 saniye depolanıyor. Water Elementalin hasarını %45 artırıyor. Aynı anda maksimum 5 Icicle’a sahip olunabiliyor, fazlası üretilirse otomatik hedefe atılıyor. Ice Lance kullanımı Icicle’ları hedefe yollamanın bir diğer yolu.

  Frost Mage spesifik talent,

  – Glacial Spike : 40 yard range, 3 sn. cast süresi, %1 mana kullanımı. Büyük bir buz kütlesi oluşturup, sahip olunan Icicle’ları da ona katıp, hedefe yolluyor. Yüksek hasara, Icicle’ların hasarı da ekleniyor. Hedefi 4 saniyeliğine donduruyor (sonrasında hedefe yapılan vuruşlar, bu efekti silebilir.).
  Pasif olarak da Ice Lance’in Icicle’ları fırlatma özelliğini kaldırıyor.
  PvP talentı heralde :p

Mage’in de sonuna geldik. Anlaşılan o ki Legion eklenti paketinde çok da farklı bir mage görmeyeceğiz. Siz değişiklikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir